Choć wypadanie włosów jest naturalnym zjawiskiem związanym z następowaniem po sobie kolejnych faz ich rozwoju, często przyjmuje alarmujące rozmiary. Kiedy powinniśmy więc zacząć się niepokoić, a przede wszystkim – jak należy mu przeciwdziałać?
Dlaczego wypadają nam włosy?
Włosy wypadają nam z przynajmniej kilku powodów. Same przyczyny wypadania włosów możemy przy tym dzielić na te, które są od nas zależne oraz na te, na które nie mamy wpływu. Trudno przeciwstawić się choćby dziedzicznemu łysieniu znanemu jako łysienie androgenowe, a przecież jest to najpopularniejsza przyczyna problemów z włosami. Pacjenci rzadko mają też wpływ na łysienie plackowate będące chorobą autoimmunologiczną.
Warto jednak pamiętać, że niejednokrotnie wypadanie włosów nie jest chorobą samą w sobie, ale sygnałem świadczącym o tym, że z naszym organizmem dzieje się coś niedobrego. Niejednokrotnie jest interpretowane jako oznaka niedokrwistości oraz chorób tarczycy, jeśli więc problem nie występował wcześniej, a teraz daje o sobie znać z dużym nasileniem, nie zaleca się zwlekania z odwiedzeniem specjalisty.
Jak przeciwdziałać wypadaniu włosów?
Jedną z częściej powtarzających się przyczyn wypadania włosów jest nieprawidłowa dieta. Zjawisko to może być konsekwencją zarówno niedoboru witaminy A i D3, jak i witamin z grupy B. Często utożsamia się je z dietą ubogą w białko. Lekarze zalecają więc dbanie o to, aby w tygodniowym menu nie brakowało nie tylko mięsa, ale również jaj oraz ryb. Wegetarianie również mogą przeciwdziałać niedoborom białka skutkującym wypadaniem włosów sięgając choćby po produkty pełnoziarniste oraz orzechy.
Dobrze jest też pamiętać o tym, że przyczyn wypadania włosów lekarze często dopatrują się w określonych czynnikach życiowych. Zwykle myślimy w tym kontekście o porodzie i chorobach, włosy mogą jednak wypadać również pod wpływem silnego stresu. Nawet, jeśli problem ma jedynie tymczasowy charakter, warto szukać sposobów skutecznej walki ze stresem. Może być to joga, zumba, aromaterapia, nic nie stoi też na przeszkodzie temu, aby wdrażać w życie ćwiczenia uczące prawidłowego oddychania w trudnych momentach.